Liberul acces la informatiile de interes public -cf. L544/2001

Regulamente şi dispoziţii

Servicii Publice

COMUNICATE DE PRESA

Tipărește pagina - COMUNICATE DE PRESA Trimite unui prieten - COMUNICATE DE PRESA

Beiuş, 29.03.2016

Comunicat de presă

Municipiul Beiuş a lansat proiectul "Studiu de prefezabilitate asupra sistemului geotermal de încălzire din Beiuş", finanţat prin Programul RO 06 Energie Regenerabilă RONDINE, derulat prin Granturile SEE2009-2014.
Proiectul se va implementa pe o perioadă de 15 luni, respectiv septembrie 2015 - noiembrie 2016 şi are o valoare totală de 886.260 lei.
Acest proiect îşi propune reevaluarea şi actualizarea potenţialului de producţie a resursei geotermale, conştientizarea autorităţilor locale şi a cetăţenilor asupra beneficiilor utilizării sustenabile a resursei geotermale la nivelul întregului municipiu, cât şi identificarea de noi tehnologii pentru instalaţiile existente cu accent pe eficienţă energetică şi economică.
Proiectul se desfășoară în baza unui parteneriat cu Autoritatea Naţională de Energie din Islanda, care are rolul de partener de proiect din partea statelor donatoare.

Persoană de contact
Dan Şerban, Manager Proiect
Tel:+40743820596
E-mail:sheu_dan@yahoo.com